Malaga - Ronda

Sevgili meslektaşım Metin Denizmen İspanya'nın Malaga şehrine bağlı Ronda kasabasını ve çevresini anlatıyor bizlere: "... İspanya’nın en eski kasabalarından birisidir Ronda, aynı zamanda Müslümanların Reconquista güçlerine teslim ettikleri son kale. İspanya İç Savaşını anlatan kitabını hatırlıyorum Ernest Hemingway’ın. Çanlar Kimin İçin Çalıyor isimli romanını burada yazmıştı..." Teşekkürlerimle. Eyüp Rıza Güzey Bilgi Peşinde

İspanya - Malaga - Ronda

Ronda, İspanya İç Savaşı’nda tüm insani değerlerin unutulduğu, Faşistlerin ve Cumhuriyetçilerin birbirlerine akıl almaz işkenceleri reva gördüğü yerlerden birisi de Ronda. Malaga’dan bindiğimiz otobüs yüz dakika sonra Ronda’ya varıyor.

Dönüş için son otobüs dört saat sonra, yani, yeme içme lüksümüz dahi yok. Ben, bir yolunu bulup Tejo Ovası’na ineceğim. Birkaç müze dolaşıp nefes nefese tekrar Malaga otobüsüne bineceğiz eşimle.

İspanya’nın en eski kasabalarından birisidir Ronda, aynı zamanda Müslümanların Reconquista güçlerine teslim ettikleri son kale.

İspanya İç Savaşını anlatan kitabını hatırlıyorum Ernest Hemingway’ın. Çanlar Kimin İçin Çalıyor isimli romanını burada yazmıştı.

El Tajo Ovasına fırlatılıp atılan Franko faşistlerini gözümün önüne getiriyorum. Çok daha fazla zulüm yapmışlardı Cumhuriyetçilere, ama yine de, kurşun harcamamak adına 120 metre aşağıdaki vadiye fırlatılışları ürkütüyordu beni. İspanya Meydanı, bu acı sahneleri unutmuş olabilir mi? Oysa, şimdi, aşağıda uzanan El Tajo vadisi buradan ne kadar sevecen ve romantik görünüyor.

İnsanların öldürüldüğü Plaza Espana (İspanyol Meydanı)’nın sadece 500 metre ilerisinde başka katliamlar yaşandı yüzyıllardır. Arena şimdi perdahlanmış, sarı kumları ile geçmişin kan kokularını gizlemeye çalışıyor. 1785 yılından beri, boğa güreşlerinin yapıldığı bu sefil alan, yardımcıları tarafından yaralanarak yorgun düşürülen boğanın ense köküne matadorun maharetli elleri ile saplanan mızrağın darbesini görmüş, sadist çığlıkları dinlemişti.

İlk boğa güreşlerinin Girit’te yapıldığı söyleniyor. Sonra Etrüsklüler, Romalılar bu güreşin ateşli izleyicileri olmuş. Romalılar Kuzey Afrika’yı bu kanlı sporla tanıştırmış. 8.yüzyılda ise İspanya’nın güneyini işgal eden Mağribiler, boğayla nasıl güreşileceğini İspanyollara öğretmiş.

Köprüyü geçerek aşağılara uzandığını tahmin ettiğim dik bir patikanın önüne geliyorum. Köprü deyince Ronda’nın en belirgin süksesi olan Puento Nueva ( Yeni Köprü )’den bahsediyorum, yeni dense de inşaa edileli iki yüz yılı geçmiş.

11. Yüzyılda yapılan Eski Köprü ( Puento Vieja ) yanında yeni sıfatını hak ediyor elbette.

Taşlarla örülü dik patikada iniş rahat olacak demeye kalmadan, yağmurların aşındırdığı zeminde kaygan taşlardan oluşan çarşak başlıyor. Neredeyse her adımda küçük taşların üzerinde kayarak düşme tehlikesi geçiriyorum. Birkaç kola ayrılan patikadan, en aşağı ineni seçiyorum. Sakatlanmadan, tüm yamaçları kaplayan iri kaktüslerle toslaşmadan aşağıda uzanan Tejo Ovası’a varıyorum sonunda.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Diğer Web Siteleri

Sosyal Medya Sayfalarımız

E-Ticaret Sitemiz